Skip to content ↓
Enfield Learning Trust
''

New Southgate Staff Team

Senior Leadership Team  
   
Headteacher Effie Demetriou
Deputy Headteacher & Director of Teaching School Kelly Hitchcock
Deputy Headteacher Miranda Thompson 
Assistant Headteacher Annick Sudre
   
Achievement Leaders  
Early Years Foundation Stage (EYFS) Jane Trevette
Key Stage 1 (KS1) Nicola Movsessian 
Key Stage 2  Lorna Pidgeon
Key Stage 2  Rebecca Moore (maternity leave)
 
Leaders of Learning  
Coaching & Mentoring Ritsa Gavriel
PE & Sport Alex Bierschenk
 
Specialist Staff    
Pastoral and Enrichment Manager Debbie Harris
Assistant Inclusion Manager Helen Gudgeon
Computing Sonev Salih
Creative Teaching Assistant Donna Ward
   
 
Class Teachers    
Ash Class - Year 6 Lorna Pidgeon
Beech Class - Year 6  Andrew Vernazza
Cedar Class - Year 5  Andri Kassapi & Lena Christou
Mulberry Class - Year 5 Alex Bierschenk
Cherry Class - Year 5 Esme Harris
Elm Class - Year 4 Asha Hamdi & Christine Morgan
Chestnut Class - Year 4 Katie Rye & Christine Morgan
Hazel Class - Year 3 Jemma Ross
Holly Class - Year 3 Nadia Orgill & Helen Gudgeon
Oak Class - Year 2 Ritsa Gavriel & Natalie Griffiths
Maple Class - Year 2 Talia McCarthy
Spruce Class - Year 1 Anna-Maria Orfanos
Rowan Class - Year 1 Nicky Movessian & Lena Soleas
Laurel Class - Reception Natalie Johnson
Magnolia Class - Reception Carly Ellis & Ioanna Mouzoure-Panayi

Willow Nursery (Bowes Southgate Green site)

Jane Trevette
Apple Class (ARP) Graham Hall 
 
Graduate Teachers (School Direct)  
Hannah Wilson  
 
Support Staff  
Canel Bayramoglu Jane Law
Neelam Rani Paula Panayi
Fatemah Motazedi Sade Morall
Sharon Hadjioannou Mimoza Sokoli
Diane Tchangou Andreas Puma
Elvin Mete Marcia Brown
Zirvana Curcic Estefania Hortelano
Irum Kazmi Lervone Angus
Sharon Trefonis Maria Tatti
Alice Omenyo Judy Badal
 
Admin Staff  
   
Admin Officer Kyri Michalides
Attendance/Admin Officer Wanda Freschi
Receptionist Linda Bezani
Welfare Officer Karen Borkett
   
 
Lunchtime and After School Club Playleaders  
Lunchtime & After School Club Manager Aiyesha DeTerville
Playleader Plamena Georgieva
Playleader Nizita Nzau
Playleader

Elizabeth Valerio

 Playleader                                                   Krystal Da'Silva
Lunchtime Playleaders  
Elaxi Naran
Sangita Tailor
Katy Greenburg

Daniel Mondinho

 
Site Staff  
Premises Manager Dennis Brown
Site Manager Gaby D'Alessio